ضروری‌ترین لوازم سفرهای طبیعت‌ گردی

به‌همراه داشتن تمامی لوازم ضروری سفر عادت خوبی است، با اینکه شاید در بسیاری از سفرهای روتین تنها برخی از آن‌ها استفاده شوند، اما تا زمانی که نیاز مبرم به یکی از آن‌ها پیدا نکنید، اهمیت به‌همراه داشتن همیشگی آن‌ها را حس نخواهید کرد. 

ضروری‌ترین لوازم سفرهای طبیعت‌ گردی

ضروری‌ترین لوازم سفرهای طبیعت‌ گردی

یکی از مهم‌ترین مراحل سفر به‌ویژه در سفرهای جاده ای و طبیعت‌گردی، جمع‌آوری لوازم و تجهیزات سفر است. در واقع، تعداد از لوازم سفر هستند که از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر ابزارها برخوردارند و نبودشان اغلب موجب دردسر و ناراحتی فراوان است. ازاین‌رو، برای نخستین بار در سال ۱۹۳۰، فهرستی از ضروری ترین لوازم سفر توسط سازمان کوهنوردان سیاتل آمریکا برای آماده‌سازی کوهنوردان و علاقه‌مندان به ورزش‌های هیجان‌انگیز، تهیه شد. در سال ۲۰۰۳ این گروه نسخه‌ی به‌روز شده‌ای از لوازم ضروری را با توجه به پیشرفت‌های موجود ارائه کردند. مثلا نقشه و قطب‌نما جای خود را با سیستم‌های مسیریابی GPS عوض کردند.

لیست لوازم و تجیزات ضروری سفر:

دستگاه مسیریاب

عینک آفتابی

کرم ضدآفتاب

محافظت در برابر سرما (به‌همراه داشتن لباس اضافه)

روشنایی (چراغ پیشانی یا چراغ قوه)

جعبه‌ی کمک‌های اولیه

وسیله‌ای برای روشن کردن آتش

جعبه ابزار و ملزومات مورد نیاز

غذای اضافی

آب اضافی

چادر مسافرتی

کیسه خواب

زیرانداز

دستگاه مسیریاب

داشتن یک نقشه توپوگرافی همواره دید بهتری از مسیر سفر به شما می‌دهد. حتی با داشتن پیشرفته‌ترین GPSها به‌همراه داشتن یک قطب‌نمای ساده می‌تواند جان شما را نجات دهد، چون این اقلام نیازی به باتری ندارند و همواره به‌عنوان یک پشتیبان خوب به شمار می‌آیند.

عینک آفتابی

از جمله موارد ضروری در سفرهای طبیعت‌گردی به‌همراه داشتن عینک آفتابی است که امروزه تنوع بسیاری دارند و شما باید بر اساس نوع سفرهایتان عینک مناسب را انتخاب کنید. البته تا مدت‌ها عینک آفتابی صرفا به‌عنوان وسیله‌ای در اذهان عموم جای گرفته بود، در حالی که عینک آفتابی وسیله‌ای ضروری برای حفاظت از سلامت چشم و بافت‌های اطراف آن است.

کرم ضدآفتاب

کرم‌های ضدآفتاب گروهی از محصولات مراقبت پوستی محسوب می‌شوند که پوست را از دریافت پرتوهای فرابنفش خورشید ( UV ) محافظت می‌کنند. دو نوع UVA و UVB از پرتوهای فرابنفش، به پوست آسیب رسانده و موجب پیری آن می‌شوند. این پرتوها همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند.

محافظت در برابر سرما (به‌همراه داشتن لباس اضافه)

در سفرهای طبیعت‌گردی همواره ممکن است با تغییرات ناگهانی هوا مواجه شوید، پس بهتر است بنا به فصلی که در آن سفر می‌کنید، لباس اضافی از کلاه و ژاکت گرفته تا جوراب اضافی به‌همراه داشته باشید.

روشنایی (چراغ پیشانی یا چراغ قوه)

چراغ پیشانی یا هدلامپ همان طور که از نام آن پیدا است، به‌دلیل قرار گرفتن روی پیشانی، علاوه بر ایجاد روشنایی باعث آزاد شدن دست‌ها و آسان‌تر شدن عملکرد فرد می‌شود. این چراغ‌ها اغلب کوچک و سبک بوده و عمر باتری زیادی دارند.

جعبه‌ی کمک‌ های اولیه

جعبه کمک‌های اولیه، جعبه یا کیفی حاوی تدارکات و تجهیزاتی است که در صورت لزوم بتوان تا زمان رسیدن نیروهای امدادی یا دسترسی به نزدیک‌ترین مرکز درمانی با آن اقدام به انجام کمک‌های اولیه کرد.

وسیله‌ای برای روشن کردن آتش

روشن کردن آتش بخش جدایی‌ناپذیر گشت‌وگذار در سفر و به‌ویژه در طبیعت‌گردی است. هیچ فعالیتی به‌اندازه‌ی نشستن در اطراف آتشی گرم و مطبوع به‌همراه خانواده و دوستان در آغوش طبیعت، لذت‌بخش نیست.

جعبه ابزار یا ابزارهای چندکاره

همراه داشتن داشتن جعبه ابزاری کوچک برای تعمیر خرابی‌های احتمالی همیشه در سفر ضروری به نظر می‌رسد. فرض کنید چادرتان مشکل کوچکی پیدا کند یا یکی از وسایل‌تان نیاز به تعمیر کوچکی داشته باشد. به‌همراه داشتن جعبه ابزار کوچکی برای راه انداختن کارها ضروری است.

غذای اضافی

آشپزی یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های سفر است. اگر اهل آشپزی در سفر هستید بهتر است تا لوازم آشپزی در سفر را به‌همراه داشته باشید. شما به وسایلی احتیاج دارید که هم خیلی کاربردی باشد و هم حجم کمی را در کوله‌پشتی شما اشغال کند.

آب اضافی

به‌همراه داشتن یک بطری آب و یک مخزن تاشو برای آب همواره توصیه می‌شود. شما باید برخی از تجهیزات تصفیه آب همچون فیلترها یا قرص‌های تصفیه ‌آب هم برای مواقع ضروری همراه داشته باشید. سعی کنید قبل از سفر، مسیر خود را از نظر محل‌های دسترسی به آب آشامیدنی به‌خوبی بررسی کنید.

چادر سفری

در اغلب سفرهای چند روزه برای ماندن در طبیعت، گردشگران چادر‌های مسافرتی به‌همراه  دارند. فرض کنید در یک گردش یک روزه گم شده یا زخمی شوید، یا حتی در باد یا باران شدید گیر بیافتید. داشتن یک سرپناه ضروری به داد شما می‌رسد. همچنین، در صورتی‌که قصد کمپ در طبیعت را حتی برای یک روز داشته باشید، همراه داشتن چادر سفری اجتناب‌ناپذیر است.

کیسه خواب

کیسه خواب یکی از لوازم مهم کوهنوردی برای سفر های چند روزه است. مسلما بدون داشتن یک کیسه خواب راحت و خواب کافی، توان و انرژی لازم برای ادامه سفر و لذت بردن از آن را نخواهید داشت.

زیرانداز

همراه داشتن یک زیرانداز ضد آب، نرم، ضخیم و مقاوم از ضروری ترین لوازم مسافرت پیکنیک و طبیعت‌گردی برای لذت بردن از طبیعت محسوب می‌شود. ضدآب بودن و ضخامت زیرانداز یکی از مهم‌ترین خصوصیات این وسیه است تا ضمن راحتی هنگام استفاده از ورود آب و رطوبت جلوگیری کند.