ویژگی‌های نبشی استیل ۳۰۴

نبشی استیل ۳۰۴، یکی از محصولات استنلس استیل است که از دو مقطع فولادی عمود بر هم ساخته شده است. شکل ظاهری این محصولات، مانند L است. این نبشی، مانند همه‌ی آلیاژهای استیل سری ۳۰۰، در دسته‌ی فولادهای آستنیتی قرار می‌گیرد و خاصیت مغناطیسی ندارد. یعنی جذب آهنربا نمی‌شود. در ادامه، با برخی از ویژگی‌ها و کاربرد این محصول، بیشتر آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های نبشی استیل ۳۰۴

نبشی‌های ۳۰۴، دارای سه گرید مختلف هستند که از لحاظ کربن به کار رفته در آلیاژ، با هم تفاوت دارند. نوع 304H این نبشی استیل، دارای کربن بیشتری است. این موضوع باعث می‌شود تا سختی و مقاومت حرارتی آن افزایش یابد. اما در عوض، شکنندگی نبشی را هم افزایش می‌دهد.گرید 304L، دارای کربن کمتری است. در نتیجه نرم‌تر است و محصول بهتری برای کاربردهای جوشکاری محسوب می‌شود. گرید نرمال این دسته از نبشی‌ها هم خاصیت جوش‌پذیری خوبی دارند. مقاومت قابل قبول در برابر خوردگی، از دیگر ویژگی‌های مثبت این نبشی‌ها محسوب می‌شود. هیچکدام از گریدهای نبشی‌های استیل ۳۰۴، قابل سخت‌کاری با استفاده از  نیستند.

ویژگی‌های نبشی استیل ۳۰۴

کاربردهایعملیات حرارتی نبشی استیل ۳۰۴

این محصول، با توجه به شکل ظاهری خاص، و مقاومت زیاد، در کنار خواص مکانیکی مناسب، در صنایع زیادی مورد استفاده است. برخی از کاربردهای خاص نبشی‌های ۳۰۴، عبارتند از:

ساخت دکل‌های مخابراتی

ساخت پل‌ها

تولید مبدل‌های حرارتی

ساخت تجهیزات صنعتی و شمیایی

نبشی استیل 304

نبشی استیل 304 یک گرید آستنیتی منگنز و کروم با مس، نیتروژن و نیکل با درصدهای جزئی است. شیمی این آلیاژ کاملاً متعادل است و پس از بازپخت ساختار آستنیتی به خود می‌گیرد. سطح نیکل بین 4 تا 8 درصد است، در حالی که میزان منگنز حدود 8 درصد و محتوای کروم بین 16 تا 18 درصد می‌باشد. نیتروژن همچنین این نبشی را تقویت می‌کند و شکل پذیری آن را بهبود می‌بخشد. هنگام بازپخت، نبشی استنلس استیل 304 غیر مغناطیسی می‌شود. با توجه به ساختارهای مارتنزیت، از تکنیک‌های سرد کاری برای تبدیل ساختار از غیر مغناطیسی (نگیر) به مغناطیسی (بگیر) استفاده می‌شود. به دلیل روش تولید سرد، این نبشی از استحکام مکانیکی و خوردگی خوبی برخوردار است. نبشی ضد زنگ 304 با غوطه وری در حمام به مدت 30 دقیقه تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند. نبشی استیل 304 قابلیت جوش پذیری خوبی دارد و می‌توان آنها را با استفاده از هر روش جوشکاری معمولی مانند جوشکاری مقاومتی یا ذوبی جوش داد. خواص مکانیکی نبشی 304 شامل مقاومت کششی 515 مگاپاسکال و مقاومت تسلیم 275 مگاپاسکال است. از این نبشی در کاربردهای مختلفی از جمله تجهیزات رستوران، ظروف آشپزی، سینک ظرفشویی، تزئینات خودرو، ساخت ماشینآلات، کاربردهای معماری مانند پنجره‌ها و درب‌ها، واگن‌های راه آهن، تریلرها و سایر موارد استفاده می‌شود.

نحوه تولید نبشی استیل

فرآیند تولید نبشی استنلس استیل با فرآوری مواد اولیه مانند سنگ آهن و فلزات آغاز می شود. مخلوطی از سنگ آهن، آلیاژهای مختلف، زغال سنگ، کک، گاز و نفت با استفاده از کوره بلند در دمای تقریبی 1500 درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. پس از ذوب، ترکیب شیمیایی خاص آنالیز شده و در صورت نیاز دستکاری می‌شوند. تعدادی از فرآیندهای تولید برای ساخت نبشی زنگ نزن وجود دارند که اغلب شامل فشار دادن مواد از طریق ماتریس شکل دهی، نورد گرم و کشیدن سرد است. در فرآیند به اصطلاح قالب گیری اکستروژن، دال‌ها تا حدود 500 درجه سانتیگراد گرم می‌شوند تا مواد از طریق یک ماتریس شکل دهی عبور داده شوند. با کمک ماتریس‌ها می‌توان انواع مختلفی نبشی در اندازه‌های مختلف را تولید کرد.