یک تیغ اره با کیفیت چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
یک تیغ اره با کیفیت چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

یک تیغ اره با کیفیت چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟، در پاسخ به سوال تیغ اره چیست؟ باید گفته شود که تیغ اره یکی از مهم ترین اجزای جدا ناشدنی اره می باشد، بدون وجود تیغ اره امکان برش در اره ها وجود ندارد، این تیغ های اره است که وظیفه بریدن قطعه را برعهده دارد. انواع مختلفی از اره ها وجود دارند که کاربردهای خاص خود را دارند که از جمله آن ها می توانیم به اره مویی، اره چکشی، اره دستی، اره فارسی بر، اره فنری، اره گرد، اره فنری، اره نوکی، اره لنگ و… اشاره کنیم. برای پاسخ به این سوال، با ما همراه باشید.

همه این اره ها دارای تیغ اره مخصوص خود هستند و برای مثال نمی توان از تیغ اره چکشی در تیغ اره فارسی بر استفاده کرد. درواقع تیغ های اره در جنس های مختلفی نیز تولید می شوند که با توجه به قطعه کاری که برش بر روی آن ها انجام می شود انتخاب می شوند.

ویژگی‌های تیغ اره با کیفیت چیست؟

  • قابلیت نویزگیری:

یکی از ویژگی‌های مهم تیغ اره که امروزه در بسیاری از انواع آن استفاده می‌ شود، قابلیت نویزگیری است. نویزگیرها در دو نوع رزین دار و بدون رزین وجود دارند؛ رزین نویزگیر در تیغ اره به این ترتیب عمل می‌کند که خاصیت کشسانی شیار های نویزگیر را کم کرده و از حرکت بیش از اندازه آن حین کار جلوگیری می‌کند.

  • سگمنت‌ ها:

از دیگر ویژگی مهم تیغ اره سگمنت و جنس آن است. امروزه برای تولید تیغ اره MDF از سگمنت کاربید تنگستن با روکش‌های مختلف استفاده می‌کنند. این سگمنت‌ها که انواع مختلفی دارند، کیفیت تیغ اره را بالا برده و تاثیر به سزایی در برش و نتیجه کار دارد.

  • بدنه تیغ اره:

جنس بدنه تیغ اره مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب و خرید تیغ اره است که باید حتما مد نظر قرار دهید.

  • زاویه و نوع دندانه‌ ها:

زاویه و نوع دندانه های تیغ اره در کیفیت و نحوه برش کار اهمیت دارد؛ به همین جهت در انتخاب تیغ اره باید به جنس و نوع کاری که می‌خواهید کنید دقت داشته باشید.

  • تعداد دندانه:

تعداد دندانه در تیغ اره نشان دهنده نوع برش و نحوه برش‌کاری است. هرچه تعداد دندانه‌ها بیشتر باشد نتیجه کار و برش صاف و نرم با باربرداری کمتر خواهد بود؛ به عبارتی دیگر میزان باربرداری کمتر و تعداد دفعات آن بیشتر خواهد بود. تیغ اره با تعداد دندانه بیشتر برای برش صفحات ملامینی و ام دی اف مناسب است.