آیا بعد از خرید امکان برش شیشه سکوریت وجود دارد؟
آیا بعد از خرید امکان برش شیشه سکوریت وجود دارد؟

آیا بعد از خرید امکان برش شیشه سکوریت وجود دارد؟، فرآیند برش و آماده سازی این شیشه‌های بسیار پیچیده و فنی است به این ترتیب بعد از آماده سازی سفارش‌ها به هیچ عنوان امکان تغییر سایز و برش مجدد وجود ندارد. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از سفارش بررسی‌های خود را انجام دهید و بعد از اینکه به نتیجه نهایی رسیدید نسبت به سفارش شیشه اقدام کنید.

اگر در مورد سایز دقیق شیشه تردید دارید و نمی‌دانید سفارش کدام ابعاد برای شما مناسب‌تر است حتما قبل از ثبت سفارش از کارشناسان شرکت بخواهید به محل منزل یا هر کجای دیگر که قصد نصب شیشه را دارید مراجعه کنند و اندازه دقیق را خودشان مشخص کنند.

طی سال‌های اخیر کاربردهای شیشه سکوریت به صورت پیوسته در حال گسترش و تغییر است، به عنوان مثال از این شیشه‌ها در استخر، داروخانه، فروشگاه‌ها، شعب بانک‌ها و حتی بسیاری از قسمت‌های داخلی ساختمان استفاده می‌شود به این ترتیب اهمیت ابعاد شیشه هم به مرور بیشتر می‌شود بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند شیشه سکورت را در ابعاد مختلف تولید کنند که برای کاربردهای مختلف قابل استفاده باشند. 

شیشه سکوریت چگونه تولید می‌شود؟

ماده اولیه شیشه سکوریت همان شیشه‌های معمولی هستند که روی آن‌ها یک فرآیند خاصی انجام می‌شود که مقاومت آن‌ها افزایش پیدا کرده به شیشه ایمن تبدیل می‌شوند. شیشه بعد از سکوریت شدن از نظر ماهیت، ساختار و ویژگی‌ها تغییرات بسیاری پیدا می‌کند به نحوی که به هیچ عنوان به روش‌های متداول شیشه بری‌های سنتی نمی‌توان آن را تغییر داد یا سفارشی سازی کرد. 

شیشه‌های سنتی بعد از برش داده شدن با تیغه‌های الماسه به راحتی صیقل داده می‌شوند اما این کار برای شیشه‌های سکوریت محدودیت‌هایی دارد که کار روی آن را بسیار حساس و دشوارتر می‌کند. شیشه‌های معمولی در معرض حرارت ۶۲۵ درجه سانتیگراد به سکوریت تبدیل می‌شوند، تجربه این حرارت بالا شیشه را مقاوم سازی می‌کند.

این پایان کار نیست وقتی شیشه از کوره‎های بزرگ و داغ خارج شد خیلی سریع سرد می‌شود، شوک ناشی از سرد شدن ناگهانی باعث می‌شود بخش‌های خارجی که زودتر از بخش‌های داخلی سرد شده مقاومت خاصی پیدا کنند. این شیشه‌ها به نحوی سخت و مقاوم می‌شوند که گاهی به گلوله هم اجازه عبور نمی‌دهند. 

برش شیشه سکوریت درست قبل از انتقال آن به کوره انجام می‌گیرد و بعد از تولید نهایی که مقاوم سازی انجام شد تغییر ابعاد آن بسیار سخت و اغلب غیر ممکن خواهد بود. 

هر گونه اقدام برای برش یا سوراخ سازی در این مرحله باعث می‌شود شیشه سکوریت به هزاران هزار قطعه ریز خورد شود و دیگر کاربردی نخواهد داشت. امروزه کار برش شیشه‌های سکوریت با دستگاه‌ سی ان سی انجام می‌شود که بسیار پیچیده و در عین حال مقاوم است. این دستگاه‌ها از جنس فولاد ساخته شده و خود مقاومت بسیار بالایی دارند که کیفیت شیشه را تغییر نمی‌دهند. دستگاه‌های لیزری هم برای برش شیشه وجود دارند که قادر هستند آن را به ابعاد دلخواه در آورند. نکته مهمی که هنگام برش باید مورد توجه قرار گیرد آن است که کیفیت شیشه سکوریت نباید به هیچ عنوان تغییر کند یا خاصیت ایمنی خود را از دست ندهد.